V januári 2015 všetkých zanietených ochranárov a priaznivcov prírody potešila správa o výskyte kamzíka vrchovského v CHKO Ponitrie. Spozorovaný bol pravdepodobne trojročný jedinec samčieho pohlavia, pohybujúci sa po skalných útvaroch v pohorí Vtáčnika.

Skupinka strážcov prírody sa k nemu priblížila a odfotografovala ho. Bohužiaľ sa im kvôli vysokému snehu a nebezpečnému terénu nepodarilo odobrať vzorky trusu alebo srsti na rozbor DNA. Z odborného hľadiska je dôležité zistiť, odkiaľ sa sem tento kamzík zatúlal. Rozborom DNA sa dá určiť, či pochádza z populácie introdukovaných alpských kamzíkov, ktorí boli vypustení vo Veľkej Fatre, alebo či pochádza z našej pôvodnej tatranskej populácie.

Začiatkom februára 2015 sme sa preto za vzorkami DNA kamzíka vypravili opäť, tentokrát vybavení aj horolezeckou technikou, aby sme mohli zlaniť do strmých skalných stien, kde sa kamzík zdržiava. V teň deň bolo nádherné počasie a polmetrová vrstva čerstvého „prašanu“. Tá dala zabrať nielen nášmu vodičovi terénneho PAJERA, ale i technike. Už len samotná jazda v teréne cez súvislú polmetrovú vrstvu snehu bola napínavým adrenalínovým zážitkom. Miestami sme na úzkej zvážnici prerážali aj metrové záveje. PAJERO vybavené terénnym dezénom a silnými reťazami však nesklamalo a ušetrilo nám poldňové stúpanie vo vysokom snehu. Posledný, najstrmší úsek cesty sme už išli peši. Mali sme šťastie a kamzíka sme videli ako odpočíva vysoko v skalách. Najskôr sme ho fotografovali a filmovali z väčšej vzdialenosti. Neskôr sme sa mu opatrne ukázali a dali mu možnosť pokojného ústupu. Keď skalné bralá opustil, zlanili sme na miesta, kde sa pohyboval. Jeho stopy boli aj v skoro kolmých skalných stenách 50 m nad terénom. Vyrážalo nám to dych, keď sme videli, kde všade sa pohyboval. Naša úcta a obdiv k tomuto skvostu Slovenskej prírody týmto poznaním značne vzrástla.

Na spiatočnú cestu sme sa vydali spokojní. Našli sme vzorky na rozbor DNA, získali krásne a netradičné zábery vzácneho kamzíka a prežili veľmi napínavý a príjemný deň v divočine. Dúfame, že bude prínosný pre našich zoológov a celú vedeckú komunitu zaoberajúcu sa dianím v prírode.

Mgr.Stanislav Kováč