Studničiek je v našom regióne  relatívne dosť. Vznikali v dobe, keď ľudia pracovali celé dni vonku na  poliach a v lese a iné možnosti občerstvenia neboli. V súčasnosti, žiaľ,  už veľa studničiek neslúži pôvodnému účelu a chátrajú.Už naši predkovia vedeli, ako  dobre padne dúšok čerstvej pramenistej vody po úmornej celodennej práci.Chránili každý pramienok, studničku. Pravidelne ich čistili a upravovali, aby dobre slúžili všetkým. Osobitne si vážili minerálne pramene, ktorým neraz pripisovali liečivú, ba až čarodejnú moc. Našťastie pre studničky, sa ešte nájdu ľudia ochotní obetovať čas na hľadanie a obnovu  zabudnutých. A  tak v sedle pod vrcholom Veľkého Tríbeča pri zvyškoch pustovníkovho obydlia, členovia stráže prírody pri S CHKO Ponitrie sa rozhodli opraviť a upraviť schátralý prameň pitnej vody,  tzv. Pustovníkovu studničku, ktorá aj v letných mesiacoch poskytuje studené osvieženie. Prameň  nesie meno pustovníka, ktorý odišiel žiť do hôr v okolí Tribeča, aby sa vyhol kontaktu s ľuďmi. Keďže ľudia ho nazývali pustovníkom aj prameň nesie jeho meno. Okrem samotnej studničky s drevenou strieškou sa tu nachádza aj pozostatok základov zrubu, ktorý tu stál ešte počas druhej svetovej vojny. Viac informácií sa možno dozvedieť z informačnej  tabuli od vysokoškolského učiteľa, turistu a značkára v jednej osobe Jána Jahna z Nitry, ktorý uvádza vyčerpávajúce  informácie aj o pustovníkovi.  Tento počin sa podaril členom stráže prírody v nedeľu 2. júna. Pod vedením Milana Gábriša  prebehla celodenná brigáda s cieľom opraviť, upraviť a skrášliť túto známu studničku.  Po celodennej tvrdej práci, za neustáleho operatívneho riešenie nečakaných problémov a prekážok, bola studnička úplne zrekonštruovaná, spevnená veľkými kameňmi, nad studničkou vyrástla úplne nová strieška. Ďalšími terénnymi úpravami sme zabezpečili odvedenie  možnej  stekajúcej prívalovej vody mimo studničku, aby nebola zavalená bahnom a vetvami.                                                                                                                                       

Za celodenné úsilie ďakujeme predovšetkým Milanovi Gábrišovi, JaroslavoviGábrišovi, Ferimu Giertlovi a Patrikovi Egyudovi.

Ku studničke sme umiestnili hrnček a do búdky ceduľku o jej zrekonštruovaní.Pre turistov, výletníkov a hubárov bude obnovenie studničky príjemným prekvapením, možnosťou na uhasenie smädu a započúvanie sa do upokojujúceho zvuku zurčania vody. Vhodne upravené a vyčistené okolie studničky im poskytuje priestor na relaxáciu. Tešíme sa na vašu návštevu, a ak sa vám bude niečo páčiť, alebo budete mať dobrý  nápad, napíšte nám.

A pamätajte, že aj po vás prídu ďalší návštevníci, ktorí si chcú užiť rovnaké pohody ako vy. Okolie studničky nestojí o módne doplnky v podobe papierových, alebo plastových odpadkov, ktorými niektorí z nás les s obľubou zdobia.

Viktor Mlynek

 

Prístup ku studničke :  červenou značkou z Kostolian pod Tríbečom alebo zo Zlatna alebo modrou z Kovariec.